Return to Aktuality

2012

11. prosince 2012 – Mikuláš

Jako již každoročně naše organizace pořádala pro děti Mikulášskou nadílku. Letos jsme pořádali nadílku v našich Nízkoprahových centrech v Ostravě Přívoze a Porubě, pro předškolní děti, které navštěvují naší předškolní přípravu a také na Základní škole Přemysla Pittra. Na Základní škole Přemysla Pittra proběhla nadílka za spolupráce s touto školou. Pro všechny děti byla připravena bohatá nadílka, kterou rozdával Mikuláš a Anděl všem hodným dětem po zazpívání písničky nebo po přednesení básničky.  Děti, které zlobily, přislíbily čertovi, že se polepší.
Níže najdete galerie fotek z jednotlivých nadílek.

 

 7. prosince 2012 – Provoz služeb během svátků

Vážení zájemci o služby a uživatelé služeb, v době okolo Vánočních svátku a Nového roku dojde k omezení našich služeb. Služby budou uzavřeny v následujících dnech:

Občanská poradna
pobočka Ostrava – Poruba: 31. prosince

pobočka Ostrava – Přívoz: 31. prosince

pobočka Šumperk: 21. prosince – 5. ledna

 

Terénní programy
pobočka Ostrava – Přívoz: 31. prosince

pobočka Ostrava – Poruba: 31. prosince

pobočka Šumperk: 21. – 31. prosince

 

KLUB-KO
pobočka Ostrava – Přívoz: 27. – 31. prosince

 

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež
pobočka Ostrava – Poruba: 20. prosince – 5. ledna

pobočka Ostrava – Přívoz: 20. prosince – 5. ledna

 

Slunečnice
pobočka Ostrava – Přívoz: 14. – 31. prosince

Děkujeme za pochopení a přeje příjemné prožití Vánočních svátků.

 

 7. listopadu 2012 – Taneční soutěž

Taneční soutěž  „TERNE ČERCHEŇA“  (Mladé hvězdy) v Hranicích na Moravě

Malé tanečnice, které navštěvují naše nízkoprahová střediska, se zúčastnily 1. 11. 2012   taneční soutěže dětských tanečních souborů „TERNE ČERCHEŇA“ v Hranicích na Moravě.  Soutěž pořádal Dům dětí a mládeže v Hranicích.  Pro tuto příležitost si děvčata vytvořila dvě taneční uskupení – dívky z přívozského nízkoprahu si daly název SRDÍČKA z Přívozu a dívky z porubského nízkoprahu se pojmenovaly SLUNÍČKA z Poruby. Pro soutěž dívky nacvičily moderní tanec a tradiční romský tanec.

Dívky měly docela trému, protože před publikem vystupovaly poprvé. Snažili jsme se je tedy povzbudit tím, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, vyzkoušet si zatancovat před obecenstvem. Taneční vystoupení našich dívek se moc povedlo, publiku se jejich tanec líbil – skončili na 4. místě z celkem 20 souborů.

I když naše děvčata nevyhrála, nebyla zklamaná, protože navázala nová přátelství, získala novou zkušenost vystoupit na veřejnosti a byla odměněna velkým potleskem publika. Na další ročník soutěže se velmi těší a už začala zkoušet nové tance.

Fotky z akce najdete ZDE.

26. září – Turnaj ve stolních hrách

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, občanského sdružení SPOLEČNĚ – JEKHETANE, o. s.

Pořádá turnaj ve stolních hrách: NZDM PORUBA PROTI NZDM PŘÍVOZ.

Soutěžit se bude ve hrách Člověče nezlob se, Dáma a Stolní tenis.

První zápolení proběhne: 11. 10. 2012 (čtvrtek)
od 14.00 hodin v NZDM Poruba.  (Dělnická 387/20, Ostrava – Poruba)
V průběhu turnaje bude NZDM Přívoz uzavřeno.)

Odvetný souboj bude: 12. 10. 2012 (pátek)
od 14.00 hodin v NZDM Přívoz.  (Palackého 25, Ostrava – Přívoz)
V průběhu turnaje bude NZDM Poruba uzavřeno.)

Turnaje se mohou zúčastnit děti a mládež, ve věku:
od 6 – 15 let
ze zmíněných center.

20. září 2012 – Výlet do Druhohor!

Poslední týden v srpnu jsme pro děti z nízkoprahu v Porubě uspořádali výlet do DinoParku v Orlové, kde měly děti možnost si zážitkovou formou připomenout dobu druhohor, ve které žili velcí ještěři – dinosauři. Všechny nás velmi zaujal nejznámější dinosaurus – Tyrannosaurus Rex. Děti ho znají také z televizní pohádky. Projeli jsme se po areálu Dinoexpresem, vláček nás odvezl do míst, která nejsou v Dinoparku přístupná pěšky. Následně jsme v DinoParku navštívili projekci 3D kina a shlédli jsme film „Triceratops“. Jednalo se o strhující životní příběh ještěřího mláděte.  Na závěr naší návštěvy si pro nás pracovníci NZDM připravili paměťové a soutěžní hry. Dětem se výlet do DinoParku velice líbil, byly unešené z  3D projekce, modelů dinosaurů i ze starého schodiště tvořeného z kamenů nepravidelných tvarů.

Fotografie z akce naleznete ZDE.

 

 22.srpna 2012 – příměstský tábor 2012

Na přelomu července a srpna 2012 se uskutečnil v pořadí druhý ročník příměstského tábora „NA DVORKU“ v Ostravě-Přívoze, který uspořádala naše organizace za finanční podpory Městského obvodu Moravská – Ostrava a Přívoz a Statutárního města Ostravy.  Program příměstského tábora byl připravován za spolupráce preventivního oddílu Městské Policie. Děti zažily spousty dobrodružství na poznávacích výletech a při táborových hrách. Tábor byl určen dětem školou povinným ze sociálně znevýhodněného prostředí, které žijí v městské části Přívoz. Proběhl ve dvou turnusech. První turnus byl určen dětem mladšího školního věku (1. až 5. třída) a druhý turnus byl určen dětem staršího školního věku (6. až 9. třída).

První táborový týden byl tematicky zaměřen podle pohádky „Jak vycvičit draka“, týmy se rozdělily do skupin jezdců na dracích a celý tábor se nesl v tomto duchu.  Děti si zvolily název svého týmu, společnými silami namalovaly vlajku a vymyslely si bojový pokřik. Dále byl pro děti připraven program se hrami a canisterapií. Hned druhý den jsme se vydali do ZOO Ostrava, kde děti měly připraven vědomostní kvíz. Malé slůně Raschmi dětem učarovalo, o zvířátkách se dozvěděly nové informace a projely se vláčkem. Preventivní oddíl Městské policie pro nás připravil jeden odpolední program na dopravním hřišti na Orebické ulici. Děti se učily pravidlům silničního provozu a zasoutěžily si v jízdě na kole. Jako nejlepší akci tábora děti vyhodnotily výlet do Technického muzea Tatra v Kopřivnici a návštěvu Štramberské Trůby a jeskyně Šipky.  Okouzleny byly nádhernými auty, pohádkovými strašidly i tajemností jeskyně.  Během tábora měly děti možnost se vydovádět na Dětském ranči v Hlučíně nebo na Landeckém parku.  Zde děti hledaly skrytý poklad. Závěr týdne patřil soutěžím za sladké i věcné odměny.  Rozloučili jsme se dortem.

Starší děti měly složitější úkol, vymyslet jak vypadá „současný rytíř“, jenž byl tématem celého druhého táborového týdne.  V odpoledních hodinách měly děti improvizovaný program na téma Bojová umění. Dozvěděli se o tradičních bojových uměních, proč a jak vznikala, k čemu sloužila, jaké se používají zbraně a zásady dobrého bojovníka. Za rytíři jsme vyrazili i na Moravskoslezský hrad a do Sklepa strašidel.  Na Černé louce v Mini Uni děti shlédly dech vyrážející miniatury architektonických děl, modely významných staveb Evropy. S preventivním oddílem Městské Policie, oddílem jízdní policie Stará bělá a psovody Městské Policie Ostrava, děti strávily středeční odpoledne nabité na vědomosti i dovednosti. Výlet vlakem do lázeňského městečka Teplice nad Bečvou byl okořeněn návštěvou Aragonitových jeskyní a minigolfem. Smysl pro fair play hru se projevil u paintballu, soutěžních her a kvízů. Stejně jako mladší děti i starší hledaly poklad na Landeckém parku. Závěrem celého tábora bylo vyhodnocení soutěží a ocenění jednotlivým dětským účastníkům tábora.

Fotky z tábora naleznete ZDE

 

16. července 2012 – Příměstský tábor

Po dobré zkušenosti z loňského roku občanské sdružení SPOLEČNĚ – JEKHETANE, o. s., pořádá ve spolupráci s Městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz a Městskou policií Ostrava, letní příměstský tábor.

Tábor bude probíhat ve dvou turnusech:

 1. Turnus 23. do 29. července pro děti mladšího školního věku (1 až 5 třída)
 2. Turnus 6. do 12. srpna pro děti staršího školního věku (5 až 9 třída)

Tábor bude probíhat každý den od 10 do 17 hodin.

Tábor bude pořádán na Palackého 25 a v prostorách zahrady Palackého 13/49, 702 00 Ostrava – Přívoz.

Program tábora

 • Soutěživé, vědomostní i skupinové hry na rozvoj osobnosti
 • Výlety blízké (Landek, ZOO, Moravskoslezský hrad) i vzdálené (Kopřivnice, Štramberk, Teplice nad Bečvou)
 • Hravý den s Městskou Policií Ostrava (dopravní hřiště, Hipoterapie)
 • Jak se starat o psa
 • Jízda na koních (dětský ranč Hlučín, JK Baník)
 • Výtvarné dílny (malování, kreslení, keramika…)
 • Sportovní dílny (volejbal, bojová umění, fotbal…)
 • Kulturní dílny (divadlo, zpěv, tanec…)
 • Grilování a opékání párků

Děti při aktivitách v centru budou mít přes poledne přestávku, aby si mohly zajít domů na oběd. Při výletech prosíme, nabalte dětem dobrou svačinu. Pití dostanou děti zdarma.

Tábor je určen dětem ve věku od ukončení 1. ročníku Základní Školy – ukončení školní docházky, žijící v sociálně vyloučené lokalitě v Přívoze.

Nabízíme možnost mladistvým dobrovolníkům (od 15 do 18 let) podílet se na průběhu tábora, zapojit se do programu tábora s dětmi a získat tak praktickou zkušenost s pořádáním táborů.

Leták k táboru naleznete ZDE.

 

 6. června – Den dětí

Zveme Vás na den dětí,

který se koná 8. června 2012 od 14:00 hodin

v zahradě občanského sdružení SPOLEČNĚ-JEKHETANE o.s., na ulici Palackého 49 v Ostravě – Přívoze.

(V případě špatného počasí, bude Den dětí probíhat v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež na Palackého 25 v Ostravě – Přívoze)

Program

 • Ukázka výcviku psů s psovodem
 • Soutěžní hry
 • Povídání o romských tradicích s paní Ladou Červeňákovou a panem
 • Ladislavem Dudy-Koťo
 • Taneční vystoupení

Těšíme se na Vás!!!

Leták k akci naleznete ZDE

 

 30. dubna – Mezinárodní den Romů

Mezinárodní den Romů jsme si připomenuli 5. dubna 2012 v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež SPOLEČNĚ-JEKHETANE v Porubě společně s dětmi, jejich rodiči a hosty. Oslavy zahájil talentovaný houslista Danek Klempár, který nám zahrál na housle a vyprávěl o svojí nelehké cestě vedoucí ke splnění  snu – studovat na konzervatoři. Následovala přednáška paní Lady Červeňákové, ve které se svým manželem Dušanem Červeňákem připomenuli dětem společný původ, historii, kulturní dědictví, jazyk Romů a zazpívali si společně romskou hymnu (Dželem, dželem Lungone dromenca). Na závěr děti, pravidelně navštěvující naše nízkoprahové zařízení, zatančily pod vedením pana Janka Bongilaje v tradičních romských krojích a byly odměněny bouřlivým potleskem.  Oslav se zúčastnilo  téměř 80 osob.

Pár fotografií z akce ZDE

 

 5. března 2012 – Individuální projekt

Od 1. Března 2012 se naše občanské sdružení podílí na realizaci projektu „Podpora a rozvoj služeb v sociálně vyloučených lokalitách MSK“.
V rámci tohoto projektu poskytujeme služby:

 • Terénní programy (Ostrava – Přívoz, Ostrava – Poruba)
 • Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež (Ostrava – Poruba)
 • Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi (Ostrava – Přívoz)

Projekt trvá od 1. 3. 2012 do 30. 9. 2013.

Projekt je spolufinancován Evropskou unií a státním rozpočtem ČR. Projekt je administrován Moravskoslezským krajem.

 

16. ledna – Rovný start 2

Od 1. ledna 2012 jsme začali s realizací pilotního projektu zaměřeného na podporu rodičovských kompetencí romských rodičů s názvem Rovný start. Projekt je finančně podpořenNadací Open Society Fund Praha a Early Childhood Program. První etapa projektu bude trvat 12 měsíců.  Podobné projekty realizuje společně s naší organizací také několik dalších neziskovek působících v České republice – výstupy z realizace těchto projektů mohou posloužit jako podkladový materiál pro zavádění plošných, opatření na podporu včasné péče o děti sociálně znevýhodněné.

Hlavním cílem projektu je motivace a aktivizace romských rodičů s malými dětmi ve věku od 0 do 6-ti let, která povede k rozvoji rodičovských kompetencí zaměřených na zlepšení současného stavu začleňování romských dětí do majoritních předškolních a školních kolektivů a na jejich budoucí školní úspěšnost. Realizací projektu se chceme pokusit o odstranění kulturních, sociálních a materiálních bariér bránících romským rodinám v plnohodnotném začlenění se společnosti.

Hlavními aktivitami projektu jsou:

 • Terénní sociální práce v rodinách
 • Pravidelná setkávání rodičů
 • Individuální kontakt s mladými matkami s dětmi od 0 do 3 let
 • Příprava předškoláků za aktivní účasti rodičů
 • Individuální školní příprava prvňáčků
 • Vzdělávání rodičů i realizačního týmu projektu
 • Spolupráce s organizacemi

 

 

Permanent link to this article: http://jekhetane.cz/?page_id=125