Projekt: „Tančíme SPOLEČNĚ pro Ostravu“

Cílem tohoto projektu je umožnit dětem ze sociálně vyloučených lokalit v Ostravě-Přívoze rozvíjet svůj pohybový talent, prožít úspěch a podpořit jejich začlenění ve skupině vrstevníků z většinové společnosti. 

Realizací projektových aktivit chceme dosáhnout toho, aby děti, které celý svůj dosavadní život žily jen ve vyloučené lokalitě, měly možnost věnovat se aktivitám, na které jejich rodiny nemají finanční prostředky. Zúčastnit se soutěží a ukázat, že i když pocházejí ze sociálně vyloučených lokalit a jsou Romové, umí se s tímto handicapem vyrovnat. Chtěly by se vymanit z této lokality a v budoucnu žít normální život, a ne život většiny romské populace. Možnost trénovat a zdokonalovat se jim může pomoci nastartovat jiný a nový život. Chlapci také mohou navázat nová přátelství s tanečníky z jiných částí republiky i ze zahraničí.

Finance chceme použít na zaplacení poplatků spojených s účastí na soutěžích, dopravu a ubytování na soutěžích. Jedná se o tři nominační soutěže, Mistrovství ČR v tanečních disciplínách a Mistrovství světa v hip hopu. Toto Mistrovství světa v hip hopu se bude konat ve dnech 23. 10. – 27. 10. 2018 v Kielci v Polsku.

Chtěli bychom chlapce tímto projektem i dále motivovat, podpořit je a ukázat, že i romské děti ze sociálně vyloučené lokality mohou být úspěšné. Naše děti neumí samy smysluplně trávit volný čas, toto je jedna z možností, jak je zapojit nejen do majoritní společnosti, ale také je naučit smysluplně trávit svůj volný čas.

Doba realizace projektu: 1.5.2018 – 30.11.2018

Vyhodnocení projektu:

Podporované děti se díky projektu mohli zúčastnit speciálních tréninků pod vedením zkušeného trenéra hip hopu a elektro-boogie. Díky tréninkům se zúčastnily postupových soutěží, z kterých získali nominace na mezinárodní soutěže. Zúčastnily se i pohárových soutěží, kde si ověřily své dovednosti a zkušenosti z tréninků. Soutěže proběhly v Praze, Brně, Přelouči a v Ostravě. V Ostravě se zúčastnili mezinárodní soutěže i začínající tanečníci, kteří poprvé pocítili atmosféru soutěží, poprvé vystoupili před publikem, který se skládal pouze z diváků z majoritní společnosti. Dívky soutěžily v kategorii street dance show a show dance, kde mohli ukázat i taneční prvky romských tanců. V této mezinárodní konkurenci se dívky umístily na 1. místě v kategorii show dance a na 3. místě v kategorii street dance show a porazily tanečníky z profesionálních tanečních škol. Na této soutěži je porazili zkušenější chlapci, kteří se v našem nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež věnují streetovému tanci již delší dobu. Byla to pro dívky jedinečná příležitost zabojovat pomocí tance pro ně v nepřirozeném a zcela novém prostředí. Tyto dívky získaly nominaci na světový pohár a mistrovství světa v tanečních disciplínách, kterých se ale opět z nedostatku financí nemohly zúčastnit. V červnu se chlapci zúčastnili Mistrovství České republiky v tanečních disciplínách, které se konalo v Jablonci nad Nisou. I zde chlapci zabojovali a přivezli celkem 17 medailí. Příkladem jim byla jejich trenérka Adriana, která také bojovala v dospělé kategorii a získala titul Mistra České republiky. V říjnu byli chlapci nominováni na Mistrovství světa v hip hopu, elektro-boogie a break dance, které se konalo v Polsku v Kielce. Tohoto mistrovství světa se zúčastnili i díky tohoto projektu, z kterého bylo financováno jejich ubytování. Chlapci byli v některých tanečních kategoriích jedinými zástupci, které taneční organizace Czech Dance Organization vyslala reprezentovat Českou republiku. V listopadu se někteří z podporovaných chlapců zúčastnili Mistrovství světa v tanečních disciplínách v Liberci, kde také reprezentovali Českou republiku. Z těchto mezinárodních soutěžích přivezli 3 zlaté medaile a tituly Mistrů světa pro rok 2018, 2 stříbrné medaile. Na soutěž jim bylo koupeno reprezentativní oblečení. Díky tomu se necítili méněcenně, že pochází z chudých poměrů. Byla zajištěna doprava a ubytování na této mezinárodní soutěži.

Zdeněk Baláž byl na konci roku 2018 vyhlášen jako nejlepší tanečník České republiky v juniorské věkové kategorii, získal titul Mistra České republiky v hip hopu, Mistra České republiky v elektro-boogie, titul Vicemistra světa v urban street dance a titul Mistra světa v kategorii locking a popping. Radek Baláž byl také vyhlášen jako nejlepší tanečník České republiky, ale v dětské věkové kategorii, získal titul Mistra ČR v hip hopu a titul druhého Vicemistra ČR v elektro-boogie. Na mezinárodních soutěžích si vybojoval 1. místo v dětské kategorii locking a popping. Stanislav Kašo vyhrál titul Mistra světa v urban street dance dětské věkové kategorie. Jan Koky se stal Vicemistrem České republiky v elektro-boogie a Vicemistrem světa kategorii locking a popping.

Svými úspěchy si chlapci vybojovali nominaci na příští Mistrovství světa, které bude probíhat v Německu na podzim roku 2019 a díky tohoto projektu se mohli stát nejlepšími tanečníky České republiky a řádně reprezentovat statutární město Ostravu i celou Českou republiku.

Permanent link to this article: http://jekhetane.cz/?page_id=2963